Działy tematyczne

„Sposób na Dwory”

./

Zbliżające się Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów U-22 zmotywowały mnie do poproszenia mojego serdecznego przyjaciela Sławka Hibszera o napisanie kilku słów na temat Oświęcimskiego łowiska. Sławek jak malo kto zna tę wodę, śmiało mogę twierdzić, iż Kanał Dwory ma rozpracowany w 100%. Ostatni Jego sukces na tej wodzie to zdecydowane zwycięstwo w zawodach z serii Robinson Super Cup. Jestem pewien, iż poniższy „Sposób na Dwory” w wykonaniu Sławka Hibszera wielu zawodnikom pomoże zrozumieć tę arcytrudną wodę.

zapraszam do lektury

Kacper Górecki

————————————————————————————————————————————————-

Kanał Dwory należy do jednych z najtrudniejszych łowisk w naszym kraju. Staranność dopracowania wszystkich detali sumuje się na końcowy efekt. Woda ta słynie z dużych leszczy, do których jest się bardzo ciężko „dobrać”-brania są himeryczne a ryby bardzo płochliwe. Nie do końca musi się to wiązać z podaniem ciemnej zanety z kubka w ilości 2 kuleczek. Poniżej postaram się opisać krok po kroku najważniejsze aspekty, które decydują o wyniku na Dworach.

Zanęta.

Jeśli chodzi o samą zanętę spożywczą na Dworach nie jest ona aż tak istotna, gdyż ryby bardzo rzadko na nią reagują a jeszcze rzadziej ją pobierają. Niemniej zawsze przygotowuję tę samą zanętę a mianowicie 0,8 kg etange + 0,2 kg epiceine. NIE UŻYWAM ŻADNYCH ZAPACHÓW.

Na tej wodzie one zdecydowanie przeszkadzają w uzyskaniu dobrego wyniku. Zanętę namaczam dzień wczesniej wieczorem tak by zbytnio nie pracowała.

Glina.

W przypadku gliny jej dobór i przygotowanie jest kluczowe w kontekście omawianego łowiska. O ile przygotowanie zanety to szybka i prosta sprawa to właściwe przygotowanie gliny jest dość absorbujące i czasochłonne. Gliną bazową, na którą stawiam każdorazowo w przypadku Dworów jest Argile. W sytuacji gdy leszcze biorą wybitnie himerycznie dodaję 20% glinki extra jako dodatek silnie chmurotwórczy.

Na turę przygotowuję 4 paczki gliny (8kg), które umieszam wstępnie w dużym kuble co bardzo ułatwia jej właściwe przygotowanie.

Kolejną i jedną z najważniejszych spraw jest dobre przesianie gliny na jak najdrobniejszym sicie – TO PODSTAWA! Ponizsze zdjęcie (poniżej) przedstawia odsiana glinę o jednorodnej fakturze.

Przygotowana glina powinna być stosunkowo wilgotna (poprawia to jej wlaściwości smużące), ewentualne dowilżanie nalezy dokonywać przy użyciu spryskiwacza.

Uzyskana glina powinna mieć taką konsystencję by można było bez problemów z niej formować kule, natomiast po opadnieciu na dno natychmiast się rozmywała. Optymalny kolor gliny to brąz, który jest najbardziej uniwersalny.

Budowa zestawu i technika połowu.


Na oświęcimskim kanale stosuję gramatury splawików z przedziału od 0,4 do 1 gr przy czym przy bezwietrzenej aurze stawiam na 0,4-0,6 gr, natomiast przy silnym wietrze 0,8-1 gr. Niższe gramatury wiążę na żyłce 0,08 natomaist wyższe na 0,10 mm. Stosuję 20 cm przypony wiązane na żyłce 0,07 z małymi (18-20) lecz mocnymi haczykami colmic B900. Jeśli chodzi o obciążenie to bez zbędnych kombinacji umieszczam maleńką śrucinę zaraz nad przyponem, natomiast resztę obciążenia w postaci 8-10 śrucin umieszczam 40cm nad przyponem.

Zazwyczaj decyduję się na łowienie pełną długością tyczki. Zestawy wyjściowo przegruntowuję o 5-10 cm. Na kanale Dwory bardzo ważne jest właściwe zaprezentowanie przynęty. Ryby zazwyczaj pobierają wolno opadającą nad dnem przynętę. Zestaw należy bardzo powoli wstawiać pionowo do wody lub wprowadzać go poprzez położenie zestawu na wodzie i jego silne przytrzymanie tak by przyneta opadała jak najwolniej (najbardziej naturalnie). W pierwszym przypadku zestaw powinien byc przegruntowany minimalnie, natomiast w drugim nawet o długość przyponu. Niestety na Dworach bez właściwej prezentacji przynęty możemy zapomniec o dobrym wyniku. Wyżej wspomniałem o nieco cięższych zestawach w przypadku silnego wiatru. Związane jest to z tym, by zestaw w wodzie był jak najbardziej stabilny tak by właściwie sygnalizował brania.

Podanie zanęty/gliny.

Wyżej opisana prawidłowa technika połowu na Kanale Dwory przyniesie sukces jeśli uda nam się zwabić wybredne ryby w nasze łowisko. Nie osiągniemy tego celu jeśli we właściwy sposób nie podamy zanęty a szczególnie gliny z robactwem. Wyżej omówiono właściwe przygotowanie i dobór gliny i zanęty. Na kanale zawszę podaję oddzielnie glinę z jokersem i oddzielnie samą zanętę spożywczą. Do przygotowanej gliny dodaję 1l odpowiednio rozproszonego jokersa.

Na wstępne nęcenie podaję 10 kul gliny z jokersem oraz 6 kul czystej zanęty spożywczej. Podane w łowisko kule na dnie natychmiast tworzą dywan, natomaist opadając w toni tworzą intensywną smugę. Całość wstępnie podaję ręcznie. Na Dworach nie podaję pinki oraz grubego robaka, natomiast gdy w łowisku pojawiają się grube leszcze do gliny dodaję niewilką ilość casterów oraz gnojaka.

Śmiem twierdzić, iż brak systematycznego donęcania przy użyciu kubka zanętowego dyskwalifikuje możliwość uzyskania dobrego wyniku. Sam systematycznie donęcam co 20 min kuleczką wielkości dużej śliwki. Zazwyczaj donęcam gliną z robactwem, w przypadku gdy ryby wyraźnie ochoczo żerują co jakiś czas podaję im też zanętę. Niezależnie czy ryby są w stanowisku czy nie konsekwentnie należy podawać glinę z jokersem. Rzadko kiedy leszcze meldują się w łowisku szybciej niż po godzinie od momentu zanęcenia, dlatego też nie można zaniedbać systematycznego donęcania.

Taktyka podczas zawodów.

Moja taktyka na kanale to zazwyczaj konsekwentne czekanie na leszcze. Niestety kto nie ma cierpliwości i stalowych nerwów może nie wytrzymać i zacząć kombinować co rzadko kiedy pozwala osiągnąć dobry wynik. Często na kanale przyzwoity wynik można zrobić łowiąc ukleje, niestety raczej nią wygrać jest ciężko. Nie rzadko popłaca konsekwencja w metodzie odległościowej. Ważne by trzymać się ustalonej taktyki.

Podsumowanie.

Po przeczytaniu powyższego tekstu na myśl narzuca się jeden wniosek. Kanał Dwory nie toleruje kombinacji!!! Zawodnicy szukający cudownych rozwiązań w zanęcie i czekający na ruch spławika na tej wodzie nie mają szans na dobry wynik. Jedynie konsekwencja tkwienia w prostocie połączona z umiejętnym czytaniem wody jest sposobem na sukces.

Gdybym miał podać „Sposób na Dwory” w jednym zdaniu brzmiałoby ono:

Im prościej tym lepiej.”

Sławomir Hibszer

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS