Działy tematyczne

Receptury zanętowe Champion Feed

7 września 2017

Gdybym prowadził statystykę najczęściej zadawanych mi pytań to z miażdżącą przewagą na samym szczycie znalazłoby się: jaka zanęta na… (płoć, leszcza, jezioro, kanał, rzeka, wiosna, lato, jesień, zima itd)?

Pierwotnie zazwyczaj odpowiadałem jednym zdaniem, iż zanęta nie ma wielkiego znaczenia, liczą się umiejętności i odpowiednia taktyka. Miałem wrażenie, że dla wielu rozmówców taka odpowiedź była odbierana jako lekceważąca, a ja po prostu chciałem być szczery.

Nie wiem czy już kiedyś o tym wspominałem w jakimś artykule, czy filmie: czołowi wyczynowi spławikowcy zazwyczaj co tydzień rywalizują w zupełnie innych warunkach, a to wiąże się z przymusem upraszczania i ujednolicania wielu rzeczy. Bez tego nie mieliby czasu na nic innego niż przygotowania do kolejnych zawodów, nie mówiąc już o tym, że nie pomieściliby się nawet w dużym aucie. Osobiście dostrzegam zależność; im bardziej zaawansowany i doświadczony zawodnik tym stosuje więcej uproszczeń, choć oczywiście nie jest to regułą.

Największą dziedziną wędkarstwa spławikowego jest oczywiście szeroko rozumiane „nęcenie”, a szczególnie temat zanęt i receptur potrafi pochłonąć całe zaangażowanie niedoświadczonego lub nieświadomego wędkarza. W konsekwencji utożsamia z tym zarówno porażki jak i sukcesy. Nawiązując do tego co wyżej napisałem, pakując się na kolejne zawody zabieram tylko dwie zanęty, które tworzą moją sprawdzoną mieszankę lub są alternatywne, zupełnie odmienne względem siebie (np. drobna czarna i słodka jasna).

W tym tekście chciałbym jednak pójść pod prąd własnych przekonań i doświadczeń. Zapewne nie wszyscy czytelnicy aspirują do miana super-wyczynowca, a wielu mimo, iż jest świadomymi czerpie przyjemność z komponowania zanęt. Chcąc być bardziej kompetentnym podczas szybkich popołudniowych wypadów przetestowałem większość proponowanych przez Champion Feed receptur. Miałem na to cały miesiąc wolny od wyjazdów na zawody. Na podstawie swoich odczuć chciałbym poniżej przedstawić moim zdaniem te najbardziej sensowne mieszanki.

1 cz. Wonder Mix

1 cz. Champion Mix

Każda mieszanka, w której jest dużo Wonder Mix’a jest świetnie odbierana przez wszelaki białoryb, który nastawiony jest na pokarm spożywczy. Dodawanie do niej innych zanęt ma sens jedynie w kontekście jej ukierunkowania. W połączeniu z Champion Mix’em uzyskamy bardzo słodką i treściwą zanętę na wody stojące. O stosowaniu Wonder Mix’a w pełni sezonu pisałem już tutaj>

1 cz. Champion Mix

0,5 cz. Brasem

0,5 cz. Wonder Yellow

Leszczowa receptura Champion Feed na wody stojące. Umiarkowanie treściwa o niezwykle przyjemnym słodkim smaku i aromacie. Z pewnością nie będzie ignorowana przez duże ryby.

1 cz. Secreto

1 cz. Voorn

Secreto to zanęta-klej, Voorn to koncentrat na płocie. Takie połączenie daje bardzo ciężką zanętę na płocie (nie płotki). Idealna na rzeki i głębokie łowiska.

1 cz. Voorn

0,5 cz. Speedo

0,5 cz. Worldcup

Kolejna mieszanka na duże płocie, przy czym zdecydowanie lżejsza, bardziej aktywna w łowisku.

1 cz. Kanaal Allround

0,5 cz. Secreto

0,5 cz. Speedo

Z tego połączenia wychodzi ciężka, klejąca, ale przy tym mało treściwa zanęta na płocie w głębokich kanałach i wolno płynących rzekach. Na pierwszy rzut oka po rozrobieniu czuć w niej „zawodniczy” charakter. Z pewnością nie będą od niej stroniły także krąpie i leszcze.

1 cz. Wonder Black

1 cz. Worldcup

Bardzo uniwersalna zanęta na kanały i jeziora. Wabi dosłownie wszystkie ryby wszelakich rozmiarów jednocześnie nie karmiąc ich. Moim zdaniem to super zawodnicza mieszanka na trudne łowiska poddane dużej presji wędkarskiej.

1 cz. Wonder Black

1 cz. Voorn

1 cz. Big Fish Mix

Ta mieszanka to alternatywa dla jasnych mieszanek opartych na Wonder Mix na łowiska z bogatym rybostanem. Całkowicie uniwersalna i może dać naprawdę spektakularne efekty!

1 cz. Wonder Black

1 cz. Wonder Light

Taką mieszankę osobiście poleciła mi firma Champion Feed na jeziora i kanały, w których podobną populację stanowią płocie i leszczyki. Jeszcze nie miałem okazji spróbować, ale podobno bardzo skuteczna.

1 cz. Wonder Yellow

1 cz. Brasem Zilver

Super-zawodnicza zanęta na szybkie rzeki. Jest bardzo ciężka, mega klejąca i ma niezwykły słodko-karmelowy smak i zapach.

Celowo nie dodaję zdjęć, gdyż sama ilość możliwości komponowania jest wystarczająco absorbująca, dla mnie wręcz przytłaczająca.

Powyższe receptury poza jedną przetestowałem, wychodzą z nich naprawdę dobre, unikalne mieszanki. Z czasem poznając dokładnie właściwości poszczególnych zanęt można tworzyć połączenia na bardzo konkretne łowiska. Nie mniej należy zachować przy tym zdrowy rozsądek. Łącznie dwóch zanęt to coś zupełnie oczywistego, mającego sens np. jedna stanowi bazę smakowo/zapachową, druga reguluje spoistość/ciężar. Trzy zanęty to już absolutne maksimum, np. kiedy ta trzecia ma dokleić naszą sprawdzoną mieszankę lub wzbogacić ją kalorycznie.

Na koniec jeszcze poruszę zagadnienie istotności składu zanęty. Jeśli w mieszance stanowi ona 50% i więcej należy uznać, że ma ona duże znaczenie i warto się nad nią pochylić. Jednak, gdy na „ileś tam” litrów gliny dodajemy 1 litr spożywki to skupianie na niej myśli jest stratą czasu. Wówczas wystarczy wybrać coś bardzo klasycznego w postaci jednej gotowej zanęty lub wykorzystać napoczęte opakowania.

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2021 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS