Działy tematyczne

Mormyszki zawodnicze Górek TEAM.

Wędkarstwo wyczynowe jest bez wątpienia moją życiową pasją i ze względu na ogromne zaangażowanie praktycznie jedyną. W przeciwieństwie do wielu moich kolegów „spławikowców” sezon trwa u mnie cały rok. Jak tylko krótkoterminowe prognozy pogody wskazują na nieuchronne mrozy, sprzęt spławikowy skrzętnie odkładam w kąt, a na blat wędkarskiego stołu trafiają bałałajki i mormyszki. Sezon zimowy choć krótki (2-4 miesięcy) w moim przypadku jest chyba jeszcze bardziej intensywny niż letni.

Mimo, że zbliżające się rozgrywki podlodowe 2014 będą dopiero moimi czwartymi na szczeblu Grand Prix Polski to na swoim koncie mam już kilka znaczących osiągnięć: Indywidualne i drużynowe Vice Mistrzostwo Polski 2012, kwalifikowanie się w dziesiątce klasyfikacji dwuletniej co skutkuje uczestnictwem w kadrze narodowej 2013 i 2014.

Moim jednak największym i osobistym sukcesem jest zdobycie zaufania kilku czołowych polskich podlodowców i stworzenie niezwykle mocnego klubu. Od nowego sezonu pierwszą drużynę Górek Team reprezentować będą zawodnicy bardzo utalentowani i doświadczeni. Najlepszą naszą wizytówką może być to, że aż 4 reprezentantów klubu znajdzie się w kadrze narodowej na rok 2014. Oficjalną prezentację Teamu przewidziałem jednak na późniejszy termin.

Na zdjęciu Marcin Kostera, sportowy lider Górek Team.

W tym artykule chciałbym zaprezentować jedno z pierwszych osiągnięć członków klubu – w pełni profesjonalne mormyszki dla zawodników i najbardziej wymagających wędkarzy podlodowych. Wyprodukowanie dobrej mormyszki wymaga odpowiedniego doświadczenia sportowego, znajomości dość skomplikowanej technologii, talentu i niezwykłych umiejętności. Wszystko to w formie nabytej lub wrodzonej posiadł Szymon Gzula, który zgodził się stworzyć dla mnie ofertę fantastycznych zawodniczych mormyszek. Nie ukrywam, że to wielki zaszczyt firmować coś tak niesamowitego.

Mormyszki Górek Team zostały zaprojektowane na podstawie wspólnego mianownika naszych doświadczeń. Uważamy, że najlepsza mormyszka to taka, która:

– posiada kulisty kształt (jest to forma najbardziej opływowa, stawiająca najmniejsze opory w wodzie),

– powstała z najdroższego gatunkowo surowca (poszczególne surowce różnią się % zawartości wolframu, mormyszki z taniego surowca są 20% lżejsze),

– ma solidnie wlutowany pod odpowiednim kątem hak gamakatsu dobrany rozmiarem do wielkości mormyszki,

– ma dobrze osadzony i „wylany” na zewnątrz igielit,

– posiada klasyczną kolorystykę (najlepsi zawodnicy stosują wyłącznie sprawdzone rozwiązania).

Poszczególne rodzaje klubowych mormyszek różnią się rodzajem użytych farb i specjalistycznych elementów.

Szymon Gzula - członek klubu Górek Team i jednocześnie producent naszych mormyszek.

Flagową mormyszką Górek Team jest KULKA STANDARD.

Najczęściej produkt flagowy kojarzy się z najwyższą ceną i zaawansowaniem technologicznym. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie wedle zasady „sukces tkwi w prostocie”. Kulka Standard to najbardziej popularny wśród zawodników model ze względu na jego skuteczność i uniwersalność. Osobiście to moja ulubiona i jedyna mormyszka stosowana przy szybkościowym łowieniu płoci. Produkowana jest w trzech wersjach kolorystycznych: srebrna, złota i miedziana.

Każda z nich dostępna jest w 4 rozmiarach: 2,5mm (0,12g, hak 22), 3,0mm (0,2g, hak 20), 3,5mm (0,35g, hak 18) 4,0mm (0,5g, hak 16).

Nieco bardziej zaawansowaną mormyszką jest KULKA Z ELEMENTEM ŚWIECĄCYM.

Kulka ZEŚ od STANDARD różni się ulokowanym na haczyku elementem świecącym w ciemności. Taka wstawka z pewnością będzie kapitalnym rozwiązaniem wówczas, gdy wędkujemy na większej głębokości lub pokrywę lodową spowił śnieg. Zdjęcie poniżej prezentuje efekt elementu świecącego.

Mormyszka ta oferowana jest w trzech rozmiarach: 3,0mm; 3,5mm; 4,0mm i czterech wersjach kolorystycznych: srebrna, złota, miedziana i patynowa („okopcone” srebro).

W pełni sezonu zimowego oraz jego ostatniej fazie bardzo często od klasycznych kulek skuteczniejsze są wersje malowane, których przygotowaliśmy aż 4 modele!

Pierwszy to KULKA FLUO.

Mormyszki Fluo są rewelacyjne do łowienia płoci i okoni, szczególnie w pochmurne dni i w okresach ich słabego żerowania. Kulka KF powstała w ośmiu sprawdzonych wersjach kolorystycznych: czerwonej, niebieskiej (turkusowej), jaskrawo-żółtej, pomarańczowej, energetyczno-pomarańczowej, zielonej, perłowej, różowej.

Każda z mormyszek dostępna jest w 4 rozmiarach: mini (0,1g, hak 22), mała (0,2g, hak 20), średnia (0,35g, hak 18), duża (0,5g, hak 16).

Drugi model KULKA KOLOR Z ELEMENTEM ŚWIECĄCYM będzie prawdziwym „killerem” w trudnych łowiskach.

Do ich malowania Szymek użył bardzo stonowanych kolorów: fioletowego, granatowego, niebieskiego, czarnego, pomarańczowego i czerwonego. Szczególnie czarna wersja sprawdzi się na najbardziej ostrożne płocie, a fioletowa przekona niechętne okonie.

Kulki KEŚ dostępne są w 3 rozmiarach: 3,0mm (0,2g, hak 20), 3,5mm (0,35g, hak 18), 4,0mm (0,5g, hak 16).

Kolejna ręcznie malowana mormyszka Górek Team to KULKA KOLOR-BROKAT. Model KBR został przemyślany specjalnie do łowienia okoni.

Kulkę KBR przemyśleliśmy w czterech wersjach kolorystycznych najbliższych upodobaniom „pasiaków”: niebieskiej, fioletowej, czerwonej, fioletowo-różowej. Każda mormyszka w sposób niezwykle miły dla oka została trwale pokryta drobniutkim brokatem.

Model ten dostępny jest w trzech rozmiarach: małym (0,2g, hak 20), średnim (0,35g, hak 18) i dużym (0,5g, hak 16).

Na koniec została KULKA SIMON, która jest swoistym wyrazem kunsztu rzemieślnika zawodniczych mormyszek Górek Team. Nazwę dla tego najbardziej zaawansowanego technologicznie modelu wybrałem osobiście jako formę uznania dla umiejętności i talentu Szymka.

Kulka SIMON to mormyszka kapitalnie świecąca w ciemności. Łatwo sobie wyobrazić, że jest to prawdziwy killer na wszystkie ryby w głębokich łowiskach i wówczas, kiedy to promienie słoneczne nie mogą przedrzeć się przez warstwę śniegu okrywającą lód. Poniższe zdjęcia doskonale oddają sposób działania tej mormyszki.

Nie znam szczegółów technologii powstawania tej mormyszki, wiem tylko, że końcowy wyżej widoczny efekt osiąga się dopiero po tygodniu nakładania specjalnych farb! Kulka SIMON produkowana jest w 8 wersjach kolorystycznych: łagodna zieleń, energetyczna zieleń, niebieska, beżowy pomarańcz, energetyczny pomarańcz, różowa, ostry różowy, biała. Na zdjęciu poniżej brakuje jedynie opcji energetycznej pomarańczy.

Wszystkie wersje dostępne są w 3 wielkościach: małej, średniej i dużej z haczykami i wagą analogiczną do wyżej opisanych mormyszek.

Podsumowując warunkiem sygnowania produktu klubową marką Górek Team jest najwyższa możliwa jakość, dopracowanie szczegółów i wartości użytkowych. Mormyszki to nasze flagowe osiągnięcie, ale jednocześnie nie ostatnie. Niebawem zaprezentuję kapitalnie przemyślane kiwoki, bałałajki, nakolanniki i inne akcesoria.

 

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS