Glina rozpraszająca w kolorze rdzawo-brązowym. Podobnie jak inne gliny typu Argile wyraźnie smuży, słabo klei i tworzy kule, które w łowisku szybko się osypują. Przeznaczona głównie do zanęt płociowych oraz do podawania niewielkiej ilości robaków na płytkie wody stojące i wolno płynące.
Sposób przygotowania.
Największą rolę odgrywa nawilżenie gliny – decyduje o tym czy kule dotrą w całości do dna (glina mocno domoczona), czy rozsypią się w toni łowiska (glina niedomoczona) tworząc obłok zanętowy.
Glinę Argile najczęściej stosuje się samą lub miesza z Ziemią Torfową na płytkie wody stojące i Gliną Rzeczną na głębokie łowiska i wody płynące.
Połączenie z Ziemią „bełchatowską” (1 : 1) ma na celu spulchnienie i zmniejszenie ciężaru gliny w kontekście zbiorników z miękkim dnem. Jest to najpopularniejszy mix wśród zawodników stosowany do wyścielania zanęty i niewielkiej ilości robaków (tzw. dywanu zanętowego) – odpowiednio je prezentuje i utrzymuje przy dnie.
Argile i Glina Rzeczna (1 : 1) wspólnie przetarte na drobnym sicie tworzą ciężką, średnio-wiążącą glinę, optymalną do zanęt na wolno płynące rzeki oraz głębokie jeziora i kanały.
W celu podania jednorazowo nieco większej ilości przynęt lub gdy łowisko jest głębsze (>2m) glinę koniecznie należy dokleić Liant a Collerem (100-200ml / 1l gliny).
Do mieszanek na płoć zaleca się łączenie z gliną Argile Czarną (1:1) – płytkie łowiska, lub Gliną Rzeczną Suchą (0,5kg / 2kg Argile) – wody głębokie i wolno płynące.
Opakowanie 2kg.