Pierwsze części artykułu miały na celu wskazanie różnic między poszczególnymi zanętami. Na tym etapie zrozumiały powinien być już właściwy dobór zanęt z uwzględnieniem najważniejszych kryteriów omówionych w drugiej części. Niestety to co zostało do tej pory napisane nie będzie skutkowało bez spełnienia kolejnych kryteriów związanych z nadaniem zanęcie właściwej konsystencji. Mówiąc prościej nawet najlepiej dobrana zanęta nie będzie wabiła ryb jeśli nie będzie w sposób właściwy, dobrany do panujących warunków nawilżona.
Ilość wody dodana do zanęty decyduje o jej ciężarze i kleistości, które to z kolei determinują zachowanie poszczególnych cząstek w łowisku. Im więcej wody tym zanęta cięższa, bardziej klejąca.
Konsystencja zanęty.
W zależności od stopnia nawilżenia zanętę można podzielić na:
Niedowilżoną (półsuchą)
Zanęta niedowilżona jest bardzo puszysta, mało kleista i lekka. Skutkuje to tym, że nieprzesycone wodą cząstki zanęty utrzymują się w toni do momentu gdy wchłoną taka ilość wody, która spowoduje ich powolne opadanie na dno. Efekt działania półsuchej zanęty sprawdza się szczególnie w łowiskach porośniętych roślinnością zazwyczaj o miękkim dnie. Zawsze tam gdzie zależy nam na tym by zmusić ryby do żerowania nad dnem, lub gdy to one wymagają łowienia w toni, powinniśmy zastosować zanętę o tej właśnie konsystencji.
Optymalnie nawilżoną
Optymalnie nawilżona zanęta to taka, która opada na dno i pracuje w jego okolicach tzw. strefie dennej. Przy tak nawilżonej zanęcie o jej pracy decyduje ilość tłustych, lekkich, windujących frakcji (zazwyczaj prażone konopie, siemie lniane), które w przeciwieństwie do składników bazowych „biją do góry”. Jest to najczęściej stosowany typ nawilżenia zanęty, najbardziej uniwersalny. Windujące tłuste frakcje wzbudzają zainteresowanie ryb, natomiast reszta cząstek ma za zadanie utrzymać je przy dnie. Zanęty optymalnie nawilżone opadają na dno i tam natychmiast się rozkładają. O tym w jakiej strefie nad dnem ustawią się ryby decyduje stosunek cząstek windujących do cząstek, które po wymyciu zalegają na dnie. Im więcej tych pierwszych tym ryby intensywniej będą żerowały nad dnem. Zanęty typowo leszczowe posiadają znikome ilości cząstek windujących przez co optymalnie nawilżone wabią ryby bezpośrednio w warstwie przydennej.
Przewilżona (przemoczona)
W wielu warunkach konieczne jest użycie mieszanki przemoczonej. Przewilżona zanęta jak wskazuje logika jest cięższa (większa ilość wody) od wyżej opisanych przez co będzie zalegała na dnie. Znaczna ilość wody dodana do zanęty powoduje nadmierną hydrolizę (rozkład) złożonych cukrów i uwalnianie ich w prostej postaci do roztworu wodnego. Stąd przemoczone zanęty stają się bardzo kleiste. Nie trudno sobie wyobrazić, że tak przygotowana (nawilżona) mieszanka opadnie na dno i tam bardzo powoli będzie się rozkładała, znacznie wolniej niż ta sama zanęta nawilżona w stopniu optymalnym. Frakcje tłuste w przewilżonej zanęcie windują znacznie mniej intensywnie lub przy znacznym nawilżeniu pozostają w warstwie przydennej. Taki typ nawilżenia zanęty wbrew pozorom stosowany jest bardzo często. Istotny jest oczywiście stopień przemoczenia, im wyższy tym zanęta pracuje wolniej. Konsystencję tę stosuje się zazwyczaj w celu:
– wyselekcjonowania większych ryb spośród licznej drobnicy
– opóźnienia lub uniemożliwienia wymywania zanęty z pola nęcenia (np. niewielki uciąg w kanale mógłby wymywać z pola nęcenia zbyt lekką zanętę)
Przemoczone zanęty najczęściej stosowne są w łowiskach rzecznych, co wydaje się być bardzo logiczne.
Nawilżanie zanęty.
Kwestia nawilżania wydaje się być stosunkowo prosta, lecz warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
1. Wodę do zanęty najlepiej dozować z naczynia na podstawie, którego jesteśmy w stanie określić ilość dodanej już wody. Dzięki temu maleje ryzyko niewłaściwego nawilżenia zanęty. Wiedząc, że do uzyskania określonej konsystencji należy zużyć 500 ml wody na jednostkę masy zanęty nalewamy do naczynia potrzebną ilość i dodajemy ją stopniowo.
2. Wodę należy dodawać porcjami co ma na celu równomierne jej rozprowadzenie w masie zanęty. Jednorazowe wlanie dużej ilości wody spowoduje, że frakcje najbardziej chłonne ulegną szybkiemu przemoczeniu, a te „oporne” na wodę pozostaną niedowilżone.
3. Końcowe dowilżanie najlepiej przeprowadzać przy użyciu spryskiwacza.
Wielce istotny jest czas nawilżenia zanęty. Czy nawilżać ją wieczorem czy rano parę godzin przed łowieniem? Odpowiedź na te pytanie jest powszechnie znana. Im wcześniej nawilżymy zanętę tym w większym stopniu przesyci się wodą a więc będzie cięższa. W związku z tym typowo denne zanęty można nawilżać już wieczorem natomiast lekkie, pracujące mieszanki do kilku godzin przed wędkowaniem.
Podsumowując ilość dodanej do zanęty wody determinuje jej zachowanie w łowisku co oznacza, że w największym stopniu decyduje o jej skuteczności !!!
Przygotowanie rożnych konsystencji tej samej mieszanki jest sprawą niezwykle prostą lecz często zaniedbywaną. Dobierając konsystencję zanęty należy kierować się znajomością łowiska i logiką.
Najlepiej przemawiają przykłady więc powróćmy do połączenia z poprzedniej części artykułu:
1 kg Płoć Platinum + 1 kg Jezioro Platinum
Nadając różną konsystencję tej mieszance możemy ją dostosować do praktycznie wszystkich ryb i ich upodobań w wodach stojących.
1. Nawilżając tę ilość zanęty 500 ml wody uzyskamy półsuchą mieszankę pracującą w całym profilu łowiska tworząc tzw. słup zanętowy. Wabione taką zanętą ryby w pierwszej fazie będą żerowały wysoko nad dnem, zwłaszcza w sytuacji gdy taką konsystencją będziemy również donęcać.
2. Dozując do powyższej mieszanki dodatkowe 100-150 ml wody uzyskamy optymalną konsystencję, która spowoduje szybki rozkład kul zanętowych na dnie. Tak nawilżona zanęta będzie wymuszała żerowanie ryb w niewielkiej wysokości nad dnem, co związane jest z bogactwem tej mieszanki w frakcje prażonych konopi, sezamu i lnu.
3. Kolejne 100-150 ml wody spowoduje przemoczenie omawianej mieszanki. Tak nawilżona będzie stanowiła świetną zanętę na większe płocie i leszcze żerujące przy dnie. Mimo, iż jest to zaneta ze względu na swój skład bardzo mocno pracująca to w postaci przemoczonej będzie rozmywała się bardzo wolno i jedynie nieliczne cząstki będą windowały na niewielką wysokość na dnem.
Leszczyki znęcone przewilżoną typowo płociową mieszanką.
Powyższy przykład doskonale obrazuje to jak ogromnie ważna jest ilość wody jaką dodajemy do zanęty i to ona w największym stopniu decyduje o jej zachowaniu w łowisku.
Mając już omówione właściwości poszczególnych zanęt oraz istotność ich nawilżania w kolejnych częściach artykułu przejdziemy do konkretnego zastosowania zanęt serii Platinum nad wodą.
Zdjęcia: zbiory własne, www.pzwszamotuly.pl
Zbigniew Milewski
Kacper Górecki