Działy tematyczne

Nowy spławik odległościowy Górek TEAM

25 stycznia 2020

Dokładnie trzy lata temu na rynku pojawił się spławik odległościowy Górek TEAM, który powstał dzięki współpracy z wybitnym specjalistą w dziedzinie spławików – Darkiem Ciechańskim. Ja dałem pomysł i oczekiwania, a Darek dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu nie bez trudu je zrealizował. Są spławiki, które wyglądają lepiej-ładniej, ale nie ma spławika, który w ogólnym zastosowaniu byłby lepszy niż produkt Darka.

Z perspektywy ostatnich sezonów, w których zdobyłem kluczowe doświadczenie w metodzie odległościowej uważam, że tym spławikiem można łowić skutecznie w każdych warunkach BEZ WYJĄTKU. Tam gdzie są ruchy wody, tam gdzie ze względu na trudne warunki liczy się stabilność – nasz spławik zawsze będzie absolutnie najlepszym wyborem. Jednak kiedy stosujemy małe przynęty, woda stoi, a tafla nie jest duża (np. mały zalew, kanał) można stosować spławiki, które posiadają mniej stabilną, ale za to nieco „czulszą” konstrukcję. Taki spławik sam w sobie nie będzie skuteczniejszy, jednak w doświadczonych rękach we wspomnianych warunkach daje nieco więcej możliwości.

Będąc jesienią w Italii mój przyjaciel Alessandro podarował mi swój spławik, który na tamtejsze łowisko (ogromny zbiornik) mi nie pasował, natomiast miałem wrażenie, że będzie idealny na nasze polskie „kałuże i kacze dołki”. I już po pierwszym łowieniu wiedziałem, że się nie myliłem, bo „działał” znakomicie.

W dniu dzisiejszym dzięki wielkiej pomocy Olka do naszej oferty trafia spławik wykonany w dokładnie tej samej technologii, jednak w technicznych detalach dostosowany do moich osobistych doświadczeń.

Nowy spławik ze względu na swoje właściwości i zastosowanie nazwałem SENSITIVE.

Choć „wrażliwy” na brania to jednocześnie jest niezniszczalny! Jego korpus powstał ze specjalnej pianki, która dzięki ogromnej wyporności sprawia, że ma on proporcjonalnie mniejszą objętość nawet od tych wykonanych z balsy. Niewielki, bardzo lekki korpus w połączeniu z koncentracją obciążenia poza jego wnętrzem to 2/3 technicznego fundamentu dalekich i precyzyjnych lotów tego spławika.

Ostatnim elementem owego fundamentu jest antena. W tym spławiku powstała ona ze specjalnego ultra-lekkiego tworzywa. Nie bez znaczenia jest jej średnica – wysmuklona do tego stopnia, by nie była mniejsza od najgrubszej antenki. Taka konstrukcja sprawia, że spławik „nie łapie” zestawu i w konsekwencji ryzyko splątań jest ograniczone do minimum.

Dużym ułatwieniem jest to, że obciążenie i łącznik Sensitiv’a są kompatybilne z naszym dotychczasowym spławikiem odległościowym. Dzięki temu mamy jeszcze większe możliwości manipulowania obciążeniem pomiędzy zestawem i spławikiem, a także możemy zastosować legendarne już mocowanie RIVE. W praktyce możemy go użyć do dowolnego systemu odległościowego, łącznie ze sliderem – do tego celu w zestawie znajduje się specjalny łącznik.

W komplecie ze spławikiem znajdują się 3 antenki umocowane na węglowym pręciku. Dwie z nich są „zamknięte” i mają średnicę 3 i 3,5 mm, natomiast najgrubsza 4 mm jest „otwarta”. Antenki zasklepione określiłbym jako standardowe w swoim przeznaczeniu, natomiast antenkę otwartą stosuję do najdelikatniejszych brań niewielkich ryb, wyłącznie na wodach stojących i tylko w bezwietrzne dni.

Węglowy pręcik wsuwa się poprzez specjalny elastyczny otwór w środek anteny głównej. Takie rozwiązanie pozwala dostosować spławik i jego sygnalizację do konkretnych warunków. Wysoko wysunięta antenka świetnie sygnalizuje brania z tzw. opadu – jeśli w ostatniej fazie opadania przynęty pręcik nie chowa się pod wodę to znak, że ryba przechwyciła przynętę. Jednocześnie długi pręcik pokazuje wiele fałszywych brań (otarcia ryb o zestaw), szczególnie jeśli nasz przypon spoczywa na dnie. Kolejną wadą długiego pręcika jest to, że po jego wysunięciu z wody trudno wybrać właściwy moment zacięcia, zazwyczaj zacinamy zbyt szybko. Jeśli z wody wysunie nam się 1-2 cm klasycznej anteny wówczas nie mamy wątpliwości, że to branie, które należy zaciąć po 2-3 sekundach od ustabilizowania się anteny.

Małe zbiorniki i kanały tym różnią się od otwartych wód, że podczas wiatru rzadko tworzy się na nich dryf przesuwający zestaw i w efekcie przynętę w naturalnym dla ryb kierunku. Wiatr na małej wodzie wpływa zazwyczaj tylko na jej powierzchniową warstwę, a ta przesuwa nasz zestaw i w konsekwencji przynętę, która na tle nieruchomego dennego środowiska przestaje prezentować się naturalnie. W takich warunkach wysunięcie antenki na krótkim pręciku sprawia, że powierzchniowa warstwa nie będzie w tak istotnym stopniu przesuwała naszego spławika, bo napór wody na pręcik jest znikomy.

W pozostałych warunkach osobiście preferuję antenkę, która umocowana jest bezpośrednio nad anteną główną, a w przypadku tego spławika oznacza to wsunięcie całego pręcika w przestrzeń anteny.

Podsumowując SENSITIVE to spławik do łowienia przede wszystkim na niewielkich zbiornikach i kanałach. Takie łowiska zazwyczaj nie wymagają stabilnych konstrukcji, których największym atutem jest pawie pióro. Ze względu na czułe antenki jest to spławik do łowienia na małe przynęty, kiedy na dnie kładziemy nie większy odcinek zestawu niż sam przypon. SENSITIVE jest to spławik, w którym optymalne, doskonałe właściwości uzyskano stosując tworzywa sztuczne. Dzięki temu w normalnej eksploatacji jest niezniszczalny, ale nie ma tego czegoś co daje połączenie naturalnej balsy i pióra – dla mnie nie ma duszy… Za to daje mnóstwo możliwości, doskonale lata, jest super precyzyjny i czuły na najdelikatniejsze branie.

SENSITIVE dostępny jest w zakresie od 8 do 14 g.

Kacper Górecki

 

stopka informacyjna
© 2020 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS