Działy tematyczne

Nowy spławik odległościowy Górek TEAM

Będąc na zawodach w Italii mój przyjaciel Alessandro podarował mi swój spławik, który na tamtejsze łowisko (ogromny zbiornik) mi nie pasował, natomiast miałem wrażenie, że będzie idealny na nasze polskie „kałuże i kacze dołki”. I już po pierwszym łowieniu wiedziałem, że się nie myliłem, bo „działał” znakomicie.

W dniu dzisiejszym dzięki wielkiej pomocy Olka do naszej oferty trafia spławik wykonany w dokładnie tej samej technologii, jednak w technicznych detalach dostosowany do moich doświadczeń.

Nowy spławik ze względu na swoje właściwości i zastosowanie nazwałem SENSITIVE.

Choć „wrażliwy” na brania to jednocześnie jest niezniszczalny. Jego korpus powstał ze specjalnej pianki, która dzięki ogromnej wyporności sprawia, że ma on proporcjonalnie mniejszą objętość nawet od tych wykonanych z balsy. Nawet jeśli piankę fizycznie uszkodzimy, to użytkowo nic to nie zmieni, ponieważ materiał ten nie „pije” wody.

Niewielki, bardzo lekki korpus w połączeniu z koncentracją obciążenia poza jego wnętrzem to 2/3 technicznego fundamentu dalekich i precyzyjnych lotów tego spławika.

Ostatnim elementem owego fundamentu jest antena. W tym spławiku powstała ona ze specjalnego ultra-lekkiego tworzywa. Nie bez znaczenia jest jej średnica – wysmuklona do tego stopnia, by nie była mniejsza od najgrubszej antenki. Taka konstrukcja sprawia, że spławik „nie łapie” zestawu i w konsekwencji ryzyko splątań jest ograniczone do minimum.

Dużym ułatwieniem jest to, że obciążenie i łącznik Sensitiv’a są kompatybilne z naszym dotychczasowym spławikiem odległościowym. Dzięki temu mamy jeszcze większe możliwości manipulowania obciążeniem pomiędzy zestawem i spławikiem, a także możemy zastosować legendarne już mocowanie RIVE. W praktyce możemy go użyć do dowolnego systemu odległościowego.

W komplecie ze spławikiem znajdują się 3 antenki umocowane na węglowym pręciku. Dwie z nich są „zamknięte” i mają średnicę 3,5 i 4,0 mm, natomiast najgrubsza 4,5 mm jest „otwarta”. Antenki zasklepione określiłbym jako standardowe w swoim przeznaczeniu, natomiast antenkę otwartą stosuję do najdelikatniejszych brań niewielkich ryb, wyłącznie na wodach stojących.

Węglowy pręcik wsuwa się poprzez specjalny elastyczny otwór w środek anteny głównej. Takie rozwiązanie pozwala dostosować spławik i jego sygnalizację do konkretnych warunków. Wysoko wysunięta antenka świetnie sygnalizuje brania z tzw. opadu – jeśli w ostatniej fazie opadania przynęty pręcik nie chowa się pod wodę to znak, że ryba przechwyciła przynętę.

Uwaga! Miejsce w którym pręcik wychodzi z głównej anteny warto zabezpieczać odrobiną dowolnej farbki do spławików. To daje pewność, że nie będzie się przesuwał podczas użytkowania.

Małe zbiorniki i kanały tym różnią się od otwartych wód, że podczas wiatru rzadko tworzy się na nich dryf przesuwający zestaw i w efekcie przynętę w naturalnym dla ryb kierunku. Wiatr na małej wodzie wpływa zazwyczaj tylko na jej powierzchniową warstwę, a ta przesuwa nasz zestaw i w konsekwencji przynętę, która na tle nieruchomego dennego środowiska przestaje prezentować się naturalnie. W takich warunkach wysunięcie antenki na krótkim pręciku sprawia, że powierzchniowa warstwa nie będzie w tak istotnym stopniu przesuwała naszego spławika, bo napór wody na pręcik jest znikomy.

W pozostałych warunkach osobiście preferuję antenkę, która umocowana jest tuż nad anteną główną, a w przypadku tego spławika oznacza to wsunięcie większej części pręcika wewnątrz anteny. Kiedy łowimy na płytkich wodach w bezwietrzny dzień cały pręcik możemy wsunąć do środka.

Ze względu na czułe antenki jest to spławik do łowienia na małe przynęty, kiedy na dnie kładziemy nie większy odcinek zestawu niż sam przypon.

SENSITIVE jest to spławik, w którym optymalne, doskonałe właściwości uzyskano stosując tworzywa sztuczne. Dzięki temu w normalnej eksploatacji jest niezniszczalny. Daje mnóstwo możliwości, doskonale lata, jest super precyzyjny i czuły na najdelikatniejsze branie.

Kacper Górecki

 

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS