Działy tematyczne

Dyski rzeczne Górek TEAM

Kilka lat temu zapytałem Zbyszka Milewskiego dlaczego Jego dyski pływają inaczej tj. znacznie lepiej niż moje. Wyjaśnił i pokazał mi, że jest to związane z ustawieniem dolnika i wysokości oczka względem antenki i korpusu spławika. Wówczas był to dla mnie milowy krok w doskonaleniu umiejętności rzecznego rzemiosła. Uważam, że to jedna z najcenniejszych wskazówek nabytych przeze mnie od Mistrza. Zawsze ogromnie doceniam nawet najdrobniejszą poradę Zbyszka, bo wiem jak wiele czasu i trudu poświęcili niegdyś prekursorzy profesjonalnego wędkarstwa, by obecnie wiele rzeczy wydawało się dla nas oczywistymi.

Wspomniane detale dysku nie mają wielkiego znaczenia podczas rekreacyjnego wędkowania, ponieważ ryby są zazwyczaj bardzo agresywne, a brania wyraźne. Jednak w czasie zawodów sygnalizacja pochwycenia przynęty zazwyczaj ogranicza się do „przyciśnięcia / zachwiania” antenki. Dlatego też niezwykle ważna jest znajomość zachowania spławika w kontekście skuteczności wykorzystanych brań. Zbyszek od ponad 20 lat łowi wyłącznie dyskami Pana Edmunda Gutkiewicza dostosowując je do swoich potrzeb i doświadczeń.

Wędkując na rzekach o różnym charakterze z czasem zacząłem dostrzegać, że warto nieco inaczej „ustawić” dysk na wolny przepływ rzeki, a inaczej na szybki nurt. Ostatecznie na przestrzeni dwóch lat dopracowałem swoje spławiki zarówno na szybkie jak i na spokojniej płynące rzeki.

„Najłowniejsze” wzory poszczególnych gramatur już jakiś czas temu przesłałem do Pana Edmunda i zapytałem czy jest w stanie przygotować mi na ich podstawie dwie serie dysków. Ku mojemu zaskoczeniu Pan Edmund bez wahania podjął się nietypowego zlecenia. Firma Gut-Mix w sposób perfekcyjny spełniła moje oczekiwania, ponieważ spławiki, które otrzymałem idealnie oddają przekazane prototypy.

Dyski białe zostały stworzone do łowienia głównie w szybkim nurcie. Nawet podczas mocnego zatrzymania / wstrzymywania przepływu zestawu korpus tego spławika będzie pozostawał w wodzie, a antenka zawsze ustawi się prostopadle do zwierciadła wody. Ten dysk jest również idealny kiedy w spokojnym nurcie chcemy mocno przytrzymać lekki zestaw.

Dyski czarne mają w części gramatur nieco wyżej osadzone oczko względem korpusu i antenki, a ich kil jest ustawiony pod wyraźnie mniejszym skosem. To spławik na takie łowiska jak np. Rzeka Elbląg czy Wisła w przyujściowym odcinku, czyli wody nawet jak z okresowo większym przepływem wody to zazwyczaj bez rwącego nurtu. Ten typ dysku stosuję również do ciężkiej i stabilnej przepływanki, kiedy to zestaw w wodzie układa się niemal pionowo.

We wszystkich dyskach w zależności od gramatury bardzo precyzyjnie dobrane są parametry materiałowe takie jak średnica i długość antenki oraz grubość drutu.

Oczywiście design nawiązuje do historii powstania i istnienia słynnego rzecznego spławika. Dysk bez legendarnego autografu Pana Edmunda?! Trudno mi to sobie wyobrazić…

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS