Działy tematyczne

„Double Leam” – podwójna glina. Cz. 1.

./

Pojęcie Double leam jest powszechnie znanym i opisywanym w zachodnich czasopismach poświęconych wędkarstwu wyczynowemu, szczególnie anglojęzycznych. Artykuł poniżej opiera się na wiedzy nabytej w tychże czasopismach.

Czym określa się pojęcie „Double leam”?

Double leam z definicji to połączenie dwóch glin o różnych właściwościach, przy czym jedna z nich zawsze jest wilgotna, druga natomiast to sucha, miałka glina o znacznej sile wiązania. Poprzez właściwą kombinację proporcji tych glin uzyskać można mieszankę o pożądanej spoistości.

Filozofia nęcenia Double leam.

Pierwotnym założeniem podwójnej gliny jest precyzyjne podanie w niej jokersa w polu nęcenia. W przeciwieństwie do zanęty glina jest cięższa i utrzymuje ochotkę przy dnie. Podane kulki gliny z jokersem stopniowo osypują się uwalniając larwy jokersa, które następnie wychwytywane są przez żerujące ryby. Zanęta denna szybciej niż glina rozmywa się, a jej frakcje wynoszą robactwo z pola nęcenia. Ponadto zanęta spożywcza w wielu warunkach nie jest akceptowana przez ryby lub nadmiernie je syci. Można śmiało twierdzić, iż skuteczność tej metody tkwi w jej prostocie.

Jaka glina?

W wodach stojących i kanałach należy zastosować ziemię o właściwościach rozpraszających, np. Argilę lub de Somme. Analogicznie w wodach płynących najwłaściwsza będzie glina rzeczna. Zasada jest bardzo prosta. Glina jest tylko i wyłącznie nośnikiem jokersa, musi go szybko i precyzyjnie sprowadzić do dna.

Jaki klej?

Z pewnością musi to być klej mineralny na bazie bentonitów. Optymalnym do tego celu jest klej o nazwie liant a coller spotykany również pod nazwą kollera, kleju szarego, kleju mineralnego. Generalnie zastosowanie mają wszelkie bentonity i kleje mineralne o barwie innej niż biała. Liant a coller to nic innego jak wysuszona i zmielona glina znana powszechnie jako „glina szamotowa”. Zadaniem kleju jest spowalnianie procesu rozpraszania się gliny i uwalniania jokersa.

Proporcja gliny i kleju.

Od proporcji gliny do kleju zależeć będzie to jak szybko jokers będzie uwalniany na dnie łowiska. Jest to kluczowy aspekt, który należy rozważyć przed przygotowaniem „podwójnej gliny”. Pierwotna, sugerowana w fachowej literaturze proporcja to:

4kg gliny + 0,5 kg liant a coller


W zależności od potrzeb można ją modyfikować. Właściwie przygotowana mieszanka to ta, z której przygotowane kule w całości dotrą do dna i tam będą stopniowo przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut uwalniały larwy ochotki. Przed docelowym wykorzystaniem double leam warto sprawdzić testowo (np. w akwarium) jak długo przygotowana glina z określoną ilością robactwa rozmywa się na dnie. Pozwoli to w przybliżeniu określić czas, po którym należy donęcić w celu utrzymania ryb w polu nęcenia. Można to uczynić poprzez wykorzystanie poniższego wzoru:

Czas całkowitego rozmycia kuli + Czas przewidywany na wyjedzenie przez ryby dużej części uwolnionego robactwa

Pierwszy czynnik zależy od proporcji gliny, kleju i robactwa, łatwo go testowo określić. Drugi natomiast zależy od intensywności żerowania ryb i ich ilości, jego wartość należy ocenić instynktownie (zazwyczaj 5-30 minut).

Przygotowanie Double Leam.

1. Przez drobne sito odsiewamy do obszernego kotła 4 kg gliny.
2. Dodajemy 100 g Liant a coller’a i bardzo dokładnie mieszamy.
3. Używając atomizera „mgiełką wodną” doprowadzamy mieszankę do właściwej wilgotności stale mieszając.
4. Pkt. 2 i 3 powtarzamy czterokrotnie do wprowadzenia 0,5 kg liant a coller’a
5. Zaleca się całość jeszcze raz przesiać przez drobne sito w celu ujednolicenia mieszanki.

Uwaga!

Należy stale kontrolować wilgotność gliny, przemoczenie dyskwalifikuje jej właściwe przygotowanie. Przed ostatecznym przetarciem przed sito mieszanka powinna być lekko niedomoczona tak by bez problemów odsiewała się na drobnym sicie. Gotowa double leam powinna być nieco suchsza niż tradycyjna glina dodawana do zanęty, z tego względu iż jokers do niej dodawany uwalnia duże ilości wody.

Jokers w Double leam.

Zdaniem wybitnych zawodników angielskich nie ilość podanego jokersa w łowisku a jego prezentacja ma kluczowe znaczenie. Twierdzą, iż istotą double leam jest wzbudzanie zainteresowania ryb powolnym uwalnianiem larw jokersa z mocno sklejonej gliny. Ilość jokersa w podwójnej glinie musi być na tyle duża, by dla ryb wyróżniała się na tle całego pola nęcenia.

Zaleca się przygotowanie porcji o różnym stężeniu jokersa. Kule o największym stężeniu to tzw. „kule bonusowe”. Zazwyczaj sporządza się jedną lub dwie takie kule. Zawierają one objętościowo 50% jokersa i 50% double leam.

Ze względu na dużą ilość robactwa należy dodatkowo dodać do takiej porcji 20-30 g Liant a coller’a w celu neutralizacji rozpraszających właściwości robactwa. Kule z tak dużą ilością jokersa należy stosować wyłącznie na wody stojące o niewielkiej głębokości. Posiadają one niewielki ciężar, wiąże się to z ryzykiem nieprecyzyjnego podania w łowisku. W strategii nęcenia double leam jest to czynnik kluczowy. Standardowa proporcja jokersa i double leam to 1:4 (0,25 l jokersa ; 1 l double leam). W głębszych łowiskach lub wodach wolnopłynących proporcję tę należy zwiększać na korzyść gliny.

Zdjęcia:

www.narybkach.frix.pl/ – Marcin Cieślak

www.champions-team.de

zbiory własne

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS