Działy tematyczne

Bałałajka Górek TEAM.

./

Klubowa bałałajka od podstaw została przygotowywana przez Darka Ziemniewicza według Jego ideologii tj. połączenia prostoty z optymalnymi walorami użytkowymi. Do jej produkcji wykorzystane zostały chyba możliwie najmniej skomplikowane rozwiązania. Profesjonalizm tej bałałajki wynika z rzetelnej i precyzyjnej pracy fachowca oraz przemyślenia pod kątem praktycznym wszystkich jej elementów.

Najważniejsze cechy bałałajki Górek TEAM:

1. W całej konstrukcji nie ma ani jednego elementu, o który mogłaby zaczepić się żyłka podczas jej odrzucania czy przyciągania. Zdaniem Darka stosowanie w zawodniczej wędce przelotek lub nawet popularnych odstających gumek silikonowych jest o tyle ładne co niepraktyczne. Osobiście nie zdawałem sobie sprawy ile realnie czasu i komfortu wędkowania traciłem na ciągłe odczepianie żyłki od przelotek w ostatniej, dodam najważniejszej fazie opadu mormyszki.

2. Równie ważną kwestią jak „opływowość” wędeczki jest płynność pracy szpuli. W tym przypadku została ona zapewniona poprzez zastosowanie optymalnych materiałowo podkładek teflonowych o odpowiedniej grubości oraz poprzez fachowe oszlifowanie licznych nierówności plastikowych szpulek. Dodam, że w tym aspekcie Darek włożył dużo pracy i dbałości o możliwie najlepszy efekt końcowy.

3. Parametry szklanej szczytówki zostały dobrane na podstawie wieloletniego doświadczenia Darka. W każdej wędce są dokładnie takie same tj. sztywność, średnica, ugięcie i długość. O ile wartości te nie są kluczowe to ich powtarzalność we wszystkich wędkach pozwala nabrać niebywałej wprawy i skuteczności – a te jak wiemy w każdej dyscyplinie wędkarskiego sportu decydują o końcowym rezultacie.

4. Ciekawym i z pozoru kontrowersyjnym rozwiązaniem są cienkie,
delikatne rurki wykonane z bardzo miękkiego silikonu.

Teoretycznie najlepszym pomysłem wydawałyby się popularne, dwudrożne wężyki silikonowe
– te jednak nie spełniają pierwszego, najważniejszego naszym zdaniem kryterium.

Zastosowane rurki mają dwojakie znaczenie i zastosowanie. Pomijając rolę najbardziej oczywistą ich najważniejszą zaletą jest miękkość i elastyczność, dzięki której znakomicie amortyzują zacięcie, bez porównania lepiej niż tradycyjne wężyki czy przelotki.

Ze względu na delikatną budowę źle stosowane narażone są na rozcięcie poprzez żyłkę!
BARDZO WAŻNE – nawinięcie lub wypuszczenie żyłki ze szpuli należy poprzedzić lekkim poluzowaniem silikonowych rurek poprzez ich przesunięcie w kierunku kiwoka.

Osobiście uważam, że najlepiej w ogóle nie dociskać rurek do szczytówki. Ponadto zalecamy wysnuwanie żyłki szczytówką skierowaną lekko do dołu. Mocniej dociśnięte rurki przy poluzowanej szpuli pełnią rolę idealnego hamulca przy zacięciu dużej ryby.

5. Wszystkie elementy bałałajki są demontowalne w prosty sposób co ma pozytywne znaczenie przy ewentualnym uszkodzeniu np. szczytówki czy chęci wymiany jakiegoś podzespołu. Co ciekawe dotyczy to również tak banalnego elementu jak zgrubienie pod kiwok na końcu szczytówki!

Długość całej wędki to 25cm co przy zastosowaniu co najmniej 5cm kiwoka daje nam w pełni regulaminowy sprzęt (od 2013r do długości wędki wlicza się także kiwok). Uważamy, że taki rozmiar bałałajki jest najbardziej uniwersalny. Popularne „trzydziestki” bez kiwoka w moim uznaniu są już wyraźnie mniej precyzyjne i skuteczne.

 

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS