Działy tematyczne

Przypony i haczyki na rzekę.

./

Właśnie przed chwilą zakończyłem wiązanie przyponów na wody płynące na sezon 2013. Pomyślałem, że w prostej formie warto byłoby przybliżyć jak one wyglądają według moich przekonań i doświadczeń.

Wszystkie moje przypony na rzekę - około 400 uwiązanych haczyków.

Najważniejszym kryterium jakie muszą spełniać moje haczyki na wody płynące to mocna, twarda stal, z której są wykonane. Jest to związane z dużymi przeciążeniami jakim poddawane są podczas połowu w rzekach – grubsze amortyzatory, silniejsze ryby, mocniejsze, bardziej energiczne zacięcie i hol ryby.

Komponenty konieczne do stworzenia przyponów na rzeki.

Moje przypony na rzeki konfekcjonuję w 3 długościach 25cm, 30cm i 40cm. Najkrótsze stosuję przy połowie na dynamicznie prowadzoną przynętę, czyli na przepływankę z częstym przytrzymywaniem zestawu w celu wyniesienia przynęty ponad dno. 25cm przypon mocuję także do ciężkich, stabilnych zestawów przy szybkościowym łowieniu małych i średnich ryb ustawionych w zanęcie. Dłuższe „trzydziestki” służą mi wówczas, gdy prowadzę zestaw (przegruntowany o długość przyponu) z mocnym przytrzymaniem, a sama przynęta stabilnie przesuwa się po dnie lub unosi tuż nad nim. Ta sama długość jest właściwa, kiedy łowimy techniką zatrzymania zestawu w kulach, a następnie jego kontrolowanego puszczenia. Przy tej technice przynęta na 30 lub 40cm przyponie dłużej nieruchomo pozostaje w obszarze skupienia ryb.

Haczyki na przyponach 25cm (po prawej) i 30cm (po lewej).

„Czterdziestki” stosuję zdecydowanie najrzadziej gdyż służą głównie do łowienia dużych leszczy na ciężkie, stabilnie trzymane lub powoli prowadzone zestawy. Długi przypon pozwala w większym stopniu ograniczyć niekontrolowane ruchy przynęty i oddalić ją od głównego obciążenia.

Haczyki uwiązane na najdłuższych (40cm) przyponach.

Grubość żyłki jaką stosuję do uwiązania haczyka zależy od wytrzymałości amortyzatora i samego haczyka. W obu przypadkach żyłka na przyponie musi być po prostu słabsza. Tragedią jest złapanie zaczepu mając na końcu kuty hak na żyłce 0,18! Tak mocny sprzęt należy stosować wyłącznie mając pewność braku „hakerów” na dnie. W innym razie może się to zakończyć zerwaniem zestawu w łowisku i rzec można samoistnym wyeliminowaniem się z możliwości dalszego wędkowania. Na zdjęciach wyżej w opisach widać jakie grubości żyłek stosuję.

Przechodząc do konkretów opiszę jakiego typu haczyki stosuję i na jakich przyponach.

Milo Morgan.

To mój ulubiony model jeśli łowisko wymaga zastosowania małych haczyków i niewielkich przynęt (ochotka, pinki). W moim arsenale Morgany (nr. 16-22) wiążę na każdej długości przyponu, bo niezależnie od techniki prowadzenia zestawu zawsze może się zdarzyć, że ryby będą wybredne. Morgan to haczyk, który według mojej wiedzy ma największą wytrzymałość przy najmniejszych rozmiarach.

Milo R303.

303 to chyba najbardziej klasyczny haczyk na rzeki do połowu na białe robaki (rozmiar 12-18) i pinkę (rozmiar 20). To haczyk „bezkompromisowy” do szybkiego i pewnego holu dużej ilości ryb – jest mega mocny, ostry i jego kształt pozwala na szybkie wyczepianie ryb. Głównie ze względu na te cechy wiąże je na długości 25cm, ale spokojnie sprawdzą się także na przyponach 30cm.

Milo P132/132S

P132 to w zasadzie haczyk bardziej na wody stojące, ale wiążę go w rozmiarach 16 i 18 do delikatniejszej przepływanki w trudniejszych łowiskach. Ma cieńszy drut przez co jest lżejszy i naturalniej prezentuje przynętę niż choćby R303. Na p132 zakładam kilka pinek przy połowie płoci w nizinnej rzece. Mocniejszym odpowiednikiem tego haczyka jest 132S, który stosuję w dużej rozpiętości rozmiarów (10-18) na każdej długości przyponu. Małe rozmiary są idealne do pinki, średnie białych robaków a na nr. 10 i 12 można zakładać śmiało czerwone robaki. Haczyki o tym kształcie są najlepsze gdy ryby niepewnie pobierają przynętę i haczą się w okolicy otworu gębowego.

Milo R163.

Podobnie jak p132 to haczyk bardziej typu mocnego na wody stojące i kanały niż na rzeki. Stosuję go na przyponach 25cm do szybkościowego łowienia niewielkich ryb (płoci i krapi). Podsumowując haczyk ten we wszystkich łowiskach (wody płynące/stojące) ma dokładnie takie samo zastosowanie!

Mivardi m325/Milo As Carp.

Tego typu haczyki służą do łowienia na czerwone robaki, lub „kanapki” różnych przynęt. Podobnie jak R303 są mega mocne i ostre, ich kształt praktycznie wyklucza wypinanie się ryb. Nawet w mniejszych rozmiarach to haczyki zdecydowanie do połowu dużych ryb na duże przynęty.

Jak widać na zdjęciach przypony konfekcjonuję w specjalnie przemyślanym do tego celu Pudełku HAK 2. Pudełko jest pod każdym względem praktyczniejsze od tradycyjnych portfeli – przede wszystkim pomieści tyle przyponów ile normalnie należałoby przechowywać w 6-8 portfelach.

Jak wiązać równe przypony oraz jakie stosuję na wody stojące prezentuję w filmie:

Wędkarstwo wyczynowe – poradnik początkującego. Haczyki i przypony.

 

Kacper Górecki

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS