Działy tematyczne

Glina Rzeczna MOCNA – nowość w naszej ofercie!

./

Jakiś czas temu na łamach portalu wspominałem, że priorytetem w roku 2012 jest dla mnie stworzenie możliwie kompleksowej oferty glin. Mam tutaj na myśli takie zestawienie, w którym są gliny zarówno lekkie, smużące, ciężkie wiążące i mało wiążące i bardzo mocno wiążące. W tym zestawieniu brakowało tej ostatniej w kontekście rzek z dużym uciągiem.


Pomysł na taką glinę powstał już wiosną, lecz jej ostateczne przygotowanie było możliwe dopiero teraz. Glina ta kopana jest z głębokości kilkunastu metrów w pokładach iłów warwowych. W pierwotnej postaci stanowi lekko wilgotną skałę, której nie sposób byłoby przetrzeć na sicie ani rozdrobnić. Po wydobyciu glina ta musi być pryzmowana w postaci hałdy przez minimum pół roku. W tym okresie czynniki naturalne takie jak wiatr, deszcze i słońce powodują rozkład skalistych brył. Po kilku miesiącach „leżakowania” glina przybiera postać gruzełkowatą, jednakże wspomniane frakcje posiadają formę skalistą.

Pryzmowana glina po kilku miesiącach działania deszczu, wiatru i słońca.

Ostatni etap to kilkudniowe zraszanie hałdy w celu nawilżenia skalistych bryłek, które następnie są rozdrabniane. Ostatecznie glina ta pakowana jest w formie minimalnie nawilżonej, tak by można było ją swobodnie przetrzeć na 2-3mm sicie.

Gotowy produkt po kilkudniowym procesie zraszania.

Glina Rzeczna MOCNA w pierwszej kolejności niezależnie do czego ma służyć musi być rozdrobniona na 2 lub 3mm sicie.


Dopiero po tym zabiegu możemy ją:

– dodać do nawilżonej wcześniej zanęty,

– wymieszać z inną gliną,

– dowilżyć atomizerem i wykorzystać do podawania przynęt zanętowych.

Ze względu na to, że jest to glina niezwykle mocno wiążąca należy ją dowilżać w sposób kontrolowany i ostrożny. Konieczne będzie użycie atomizera oraz bardzo pomoże nam wkrętarka z mieszadłem. Każde kolejne wprowadzone mililitry wody powodują zwiększanie spoistości tej gliny. Kula z odpowiednio dowilżonej gliny jest bardzo ciężka, a jej jednolita struktura uniemożliwia wnikanie wody do jej wnętrza. Dzięki temu nurt rzeki jest w stanie wymywać tylko wierzchnie cząstki kuli (frakcje zanęty, robaki, frakcje gliny) nie mając możliwości jej rozpuszczenia.

Kolejną zaletą tej gliny jest to, że w zależności od stopnia nawilżenia uzyskamy kule o różnej szybkości wymywania, dzięki czemu możemy ją dostosować do każdego uciągu.

Oczywiście glinę tą można mieszać z innymi glinami, przy czym każda z nich będzie zmniejszała jej moc wiążącą.

 

Kacper Górecki

 

stopka informacyjna
© 2024 Górek-Gliny – Wędkarstwo Wyczynowe
Projekt strony internetowej Studio DEOS